vrsatec_pozvanka_fb

Ručné kosenie na Vršatci

Srdečne pozývame všetkých milovníkov prírody a jej ochrany na dobrovoľnícku víkendovku na korunu Bielych Karpát – Vršatské bralá. V sobotu od skorého rána tu budeme ručne kosiť lúky v ohradníku nad obcou.
Skorý júnový termín sme vybrali po konzultácii s botanikmi, pretože chceme potlačiť rozpínanie ovsíka, síce pôvodnej, no expandujúcej trávy. Kosiť však budeme mozaikovo a nakoľko v tomto čase už na Vršatci lieta jasoň červenooký, budeme v maximálnej možnej miere obchádzať nektáronosné byliny.
Stretneme sa v piatok o 19:00 pri krčme vo Vršatskom Podhradí, odkiaľ sa presunieme k prístrešku za bralami, kde budeme nocovať pod hviezdami. V prípade zlého počasia však budeme nocovať na Správe CHKO Biele Karpaty v Nemšovej.
V sobotu budeme od svitania kosiť a poobede hrabať nakosenú trávu na kopy. Náradie zabezpečíme, rovnako ako aj stravu na celý deň. Ak však niekto príde s vlastnou kosou alebo domácimi pochutinami, nebudeme proti 🙂
V nedeľu sa vyberieme na exkurziu za orchideami a kto bude mať čas a chuť, môže sa s nami ešte večer presunúť do susedného Červeného Kameňa, kde bude prebiehať premietanie dokumentárnych filmov Jakuba Cíbika.
Ak máte záujem zúčastniť sa akcie, prihláste sa prosím emailom na cibik@broz.sk, aby sme vedeli zabezpečiť dostatok náradia a stravy.
Brigádu organizujú združenia KOZA a BROZ v spolupráci so Správou CHKO Biele Karpaty a o. z. Pre Prírodu.

vrsatec_pozvanka_fb